جزییات رصدهای نجومی آخرین ماه تابستان

جزییات رصدهای نجومی آخرین ماه تابستان


مرادیبا بیان اینکه در غروب آسمان تابستان امسال شاهد رصد سیارات بسیاری هستیم، اظهار کرد: در آخرین ماه تابستان نیز همچون روزهای گذشته، درهنگام غروب خورشید و در افق غربی، سیاره زهره به عنوان سومین جسم درخشان آسمان بعد از خورشید و ماه قابل رصد است.

وی افزود: در افق جنوب غرب نیز سیاره مشتری قابل مشاهده است. به علاوه اینکه می‌توان با کمک دوربین و تلسکوپ، اقمار گالیله‌ای این سیاره را رصد کرد.

این مدرس و پژوهشگر نجوم تصریح کرد: اگرچه این سیاره بسیار از خورشید دور است، اما به دلیل بزرگی سطح سیاره نور زیادی منعکس می‌کند و در آسمان به صورت یک جسم درخشان قابل مشاهده است.

مرادی با بیان اینکه سیارات نور بیشتری نسبت به ستاره‌ها دارند و چشمک نمی‌زنند، اضافه کرد: به همین دلیل سیارات به راحتی در آسمان قابل تشخیص هستند، ضمن اینکه نور بیشتری نسبت به ستاره‌ها دارند.

وی دیگر سیاره قابل رؤیت درآسمان را مریخ معرفی کرد و گفت: این سیاره با فاصله بیش از 62 میلیون کیلومتری از زمین در قسمت شرق و بالای افق جنوب شرقی به صورت جرم درخشان قرمز رنگ مشاهده می‌شود و اگر از تلسکوپ برای رصد آن استفاده شود، کوه‌های این سیاره نیز قابل تشخیص است.

مدرس و پژوهشگر نجوم با بیان اینکه سیاره زیبای زحل با فاصله بیش از یک میلیارد کیلومتر از زمین نیز قابل رصد است، افزود: سیاره زحل نیز باچشم غیر مسلح قابل مشاهده است و اگر بخواهیم حلقه‌های زیبای این سیاره را نیز ببینیم، دوربینی با بزرگنمایی بیش از 30 برابر نیاز است.

وی در خصوص رویدادهای مهم نجومی شهریور ماه، خاطرنشان کرد: پنجم شهریور در ساعت 1:05 بامداد، سیاره “عطارد” در بیشترین کشیدگی غربی قرار می‌گیرد.

عضو کمیته علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان درخصوص توضیح این اصطلاح رصدی، گفت: عطارد در موقعیتی با بیشترین فاصله ممکن خود در سمت غرب خورشید قرار می‌گیرد و پیش از طلوع خورشید قابل رصد است؛ این سیاره به دلیل نزدیکی با خورشید امکان ارتفاع زیادی ندارد و برای مشاهده آن باید افق شرق دید باز باشد.

مرادی ادامه داد: در همین روز در ساعت 20:24 تا 21:30 می‌توان با ابزار رصدی سایه اقمار “آیو” و “اروپا” را که دوتا از قمرهای مشتری هستند، بر روی این سیاره مشاهده کرد.

وی درخصوص دیگر رویداد نجومی در پنجم شهریور ماه، توضیح داد: به علاوه در این تاریخ، در هنگام غروب خورشید شاهد مقارنه سیاره زهره و ستاره “سماک اعزل” خواهیم بود که این دو جرم زیبا در کنار هم قرار می‌گیرند.

مرادی ادامه داد: 15 شهریور در ساعت 4:49، مقارنه سیاره عطارد و ستاره قلب الاسد رخ می‌دهد. علاوه بر اینکه مقارنه زحل با خوشه باز M21 و همزمان سحابی سه تکه و سحابی مرداب نیز در کنار زحل در ساعت 19:54 نیز با کمک ابزار رصدی قابل مشاهده است.

عضو کمیته علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان، مقابله نپتون با زمین در روز 17 شهریور را دیگر رویداد این ماه عنوان کرد و افزود: این رویداد در ساعت 2:43 دقیقه بامداد روی می‌دهد. در این شرایط نپتون از خورشید دور می‌شود و به دلیل دوری بیش از حد سیاره نپتون، تلسکوپ نیاز است.

وی هم‌چنین گفت: هجدهم شهریورماه در ساعت 6:13 دقیقه بامداد، در سمت افق شرق قبل از طلوع خورشید، هلال آخر ماه ذی‌الحجه 1439 قمری قابل رؤیت است، علاوه بر اینکه مقارنه ماه و عطارد نیز در این زمان رخ می‌دهد که با تلسکوپ قابل مشاهده است.

مرادی تصریح کرد: نوزدهم شهریور امکان رصد دنباله دار جاکوبینی- زینر در بهترین و بیشترین درخشانی با قدر ظاهری حدود 6 در ساعت12:30 وجود دارد که علاقه‌مندان به نجوم می‌توانند با ابزار رصدی، این دنباله‌دار زیبا را رؤیت کنند.

5656

 

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *