رشد نگران کننده شیوع آسم در ایران بر اساس امار

رشد نگران کننده شیوع آسم در ایران بر اساس امار


رشد نگران کننده شیوع آسم در ایران بر اساس امار

 

دکتر محمدرضا فضل‌اللهی متوسط شیوع آسم را در بزرگ‌سالان ایرانی 9 درصد اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان شیوع آسم در بین بزرگ‌سالان در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان مشاهده می‌شود که بالاتر از 15درصد است.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که آسم در بین کودکان و بزرگ‌سالان در حاشیه جنوبی و شهرهای بزرگ کشور مانند تهران شیوع بالاتری دارد.

فضل‌اللهی شیوع این بیماری در گروه کودکان و نوجوانان را حدود 11 درصد اعلام کرد و گفت: استان قم درزمینهٔ شیوع این بیماری در کودکان و نوجوانان، بالاترین رتبه را دارد. مطالعات بیشتری برای یافتن علت شیوع بیماری آسم در این استان باید انجام شود و در حال حاضر علت قطعی آن مشخص نیست.

وی ادامه داد: شیوع آسم در تهران در کودکان 6 تا 7 سال 12.6 درصد و در بین افراد 13 تا 14 سال 16.6درصد است.

عضو مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، متوسط شیوع کشوری آسم را در بین افراد 13 تا 14 سال 12.5 درصد اعلام کرد و گفت: این مطالعه نشان می‌دهد شیوع آسم در تهران در این سنین بالاتر از میانگین کشوری است.

وی افزود: نتایج این مطالعه شیوع بالای این بیماری را در روستاها مشابه با شهرها نشان می‌دهد و این موضوع بر تغییر سبک زندگی در مناطق روستایی هم تأکید دارد.

فضل‌اللهی ادامه داد: بر اساس این مطالعه شیوع بیماری آسم در مردان بیشتر از زنان است و این موضوع با مطالعات قبلی که افزایش آسم بعد از سنین بلوغ را در زنان نشان می‌داد، متفاوت است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: هرچه سن بالاتر می‌رود، شیوع این بیماری بیشتر می‌شود و در این موضوع هیچ تفاوتی در مناطق روستایی و شهری در بین افراد بزرگ‌سال وجود ندارد.

وی، هدف از انجام این مطالعه را تعیین الگوی شیوع بیماری در کشور اعلام کرد و گفت: تاکنون مطالعه جامعی درزمینهٔ شیوع آسم در کودکان و بزرگ‌سالان در کشور وجود نداشت . اکثر مطالعات به شکل مقطعی در برخی شهرها انجام‌شده بود و در مناطق روستایی هم این کار صورت نگرفته بود.

فضل‌اللهی گفت: با انجام این مطالعه دسترسی به اطلاعات صحیح و جامع توسط محققان برای انجام فعالیت‌های پژوهشی و نیز مسئولان به‌منظور سیاست‌گذاری برای برنامه‌ریزی مناسب کنترل بیماری فراهم شده است.

این مطالعه با حمایت دفتر امور بیماری غیر واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و مراکز بهداشتی و درمانی در سطح کشور انجام‌شده است.

حدود 24 هزار و 500 بزرگ‌سال و حدود 33 هزار کودک 6 تا 7 سال و 13 تا 14 سال در این طرح مطالعه مورد سؤال قرار گرفتند.

آسم یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که سرفه مزمن، تنگی نفس و خس‌خس ریه‌ها از علائم مهم ابتلا به آن است.

 

 

5656

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *