فضاپیمای در حال سقوط چین، امشب بر فراز کدام نقاط ایران می‌گذرد؟/ نقشه

فضاپیمای در حال سقوط چین، امشب بر فراز کدام نقاط ایران می‌گذرد؟/ نقشه


فضاپیمای در حال سقوط چین، امشب بر فراز کدام نقاط ایران می‌گذرد؟/ نقشه

به گزارش خبرآنلاین، تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها (به‌روزشده در ساعت۲۱:۰۰ روز ۱۲ فروردین) حاکی از آن است که «تیان‌گونگ-۱»، زمانی بین ساعت ۲:۴۸ بامداد تا ۶:۴۸ صبح ۱۳ فروردین وارد جو زمین خواهد شد و بیشترین احتمال ورود، حوالی ساعت ۴:۴۸ صبح اتفاق می‌افتد.

در طول این بازه زمانی، «تیان‌گونگ-۱» دو بار از آسمان ایران عبور خواهد کرد؛ نخست حوالی ساعت ۴ بامداد که از جنوب‌غربی وارد آسمان کشور می‌شود و از شمال‌شرقی خارج می‌شود. پیش‌بینی شده است که در انتهای همین گردش مداری، فضاپیما بر فراز اقیانوس آرام وارد جو شود و بقایایش روی آب‌های آزاد فرود بیایند؛ اما اگر تیان‌گونگ کماکان در مدار باقی بماند، حوالی ساعت ۵:۳۰ صبح از شمال‌غربی کشور خواهد گذشت.

فضاپیمای در حال سقوط چین، امشب بر فراز کدام نقاط ایران می‌گذرد؟ / نقشه

نقشه فوق، مسیر حرکت «تیان‌گونگ-۱» را نسبت به سطح زمین در بازه زمانی مشخص‌شده برای سقوط نشان می‌دهد. فلش فسفری‌رنگی که در لبه چپ نقشه قرار دارد، موقعیت مدارگرد را در ساعت ۴:۴۸ بر فراز اقیانوس آرام نشان می‌دهد. مدارهای زرد رنگ، گردش‌های مداری قبل از این زمان و مدارهای سبزرنگ، گردش‌های مداری بعد را نشان می‌دهند. فضاپیما از چپ به راست نقشه حرکت می‌کند.

توجه داشته باشید هرچند کارشناسان فضایی بیشترین احتمال سقوط را برای ساعت ۴:۴۸ صبح محاسبه کرده‌اند، اما این زمان قطعی نیست و تک‌تک نقاطی که مسیر مدارگرد طی پنجره ۴ساعته از آن‌ها می‌گذرد، بالقوه در معرض برخورد با بقایای «تیان‌گونگ-۱» قرار دارند.

شایان ذکر است که هرچند احتمال آسیب دیدن افراد و مناطق مسکونی بر اثر برخورد مستقیم با زباله‌های فضایی بسیار ضعیف است، اما این قطعات سمی هستند و اکیدا توصیه می‌شود که از تماس با آن‌ها خودداری شود.

۵۴۵۴

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *