نشستن طولانی خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهد

نشستن طولانی خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهد


نشستن طولانی خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهد

دانش > پزشکی – ایرنا نوشت: محققان دریافتند نشستن به مدت شش ساعت یا بیشتر موجب افزایش 19 درصدی احتمال مرگ زودرس در مقایسه با افرادی می‌شود که کمتر از 3 ساعت در حالت نشسته باقی می‌مانند.

براساس این مطالعه که توسط محققان انجمن سرطان آمریکا انجام‌شده است، نشستن از 14 طریق مختلف ازجمله سرطان، بیماری‌های قلبی، سکته، دیابت، بیماری‌های کلیوی، خودکشی، بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های کبد، زخم معده و سایر بیماری‌های گوارشی، پارکینسون، آلزایمر، اختلالات عصبی و اختلالات اسکلتی عضلانی، می‌تواند منجر به مرگ انسان شود.
علاوه بر این بر اساس تحقیقات دیگر، نشستن طولانی با افزایش تری گلیسیرید، قند و فشارخون و همچنین مقاومت در برابر انسولین ارتباط دارد.
محققان در این پژوهش اطلاعات 128 هزار مرد و زن را که در یکی از مطالعات انجمن سرطان آمریکا در رابطه با پیشگیری از بیماری شرکت کرده بودند، مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند. در آغاز مطالعه تمام این اشخاص فاقد بیماری‌های مزمن جدی بودند. اما در طول 21 سال بعد از شروع مطالعه، 49 هزار نفر از این افراد جان خود را از دست دادند.
باوجوداین که هنوز علت مضر بودن نشستن طولانی برای سلامتی دقیقه مشخص نشده است، بر اساس این تحقیقات نشستن کمتر، برای سلامتی مفیدتر است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Epidemiology منتشرشده است.

 

5656

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *