هولوگرام‌هایی که جایگزین حواسِ نداشته می‌شوند

هولوگرام‌هایی که جایگزین حواسِ نداشته می‌شوند


هولوگرام‌هایی که جایگزین حواسِ نداشته می‌شوند

دانش > فناوری – ایرنا به نقل از دیلی میل نوشت: محققان سرگرم ابداع دستگاهی هستند که با منعکس کردن هولوگرام‌هایی بر سلول‌های مغزی، می‌تواند روزی به نابینایان امکان دیدن دهد و یا حس لامسه را به افراد فلج بازگرداند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در آمریکا اظهار داشتند که با استفاده از نور به‌عنوان ابزاری برای تغییر عملکرد مغز، می‌توان حس‌ها و ادراک واقعی را تقلید کرد.
دستگاه موردنظر که ‘مدولاتور هولوگرافیک مغز’ نامیده می‌شود، هنوز در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارد اما محققان در مقاله جدیدی که در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است، نتایج امیدوارکننده‌ای را در زمینه آزمایش این دستگاه بر موش‌ها مطرح کردند.
دکتر ‘آلن مارندیلی’ محقق عصب‌شناس در دانشگاه کالیفرنیا که در این مطالعه همکاری داشت، این دستگاه را گامی اولیه در یک مسیر طولانی برای ابداع وسیله‌ای فناورانه عنوان کرد که می‌تواند یک ایمپلنت واقعی مغز با حس‌های اضافی و یا حس‌های تقویت‌شده باشد.
محققان بر اساس نتایج آزمایش‌های اولیه خود در زمینه تغییر سلول‌های مغزی موش‌ها امیدوارند که روزی این فناوری ظرفیت تقلید حواسی را مانند بینایی یا لامسه در افراد فاقد این حواس داشته باشد.
به گفته محققان دانشگاه برکلی، با کدگذاری ادراکات در قشر مغز انسان، می‌توان به افراد نابینا اجازه داد که ببینند و یا حس لامسه را به افراد فلج بازگرداند.
دستگاه موردنظر محققان با استفاده از روش معروف به اپتوژنتیکز optogenetics ، از نور برای کنترل سلول‌های زنده استفاده می‌کند.
اساس این روش، واردکردن کانال‌های حساس به نور در سلول‌های مغزی است؛ زمانی که این کانال‌ها تحت حمله یک پرتو نور قرار می‌گیرند باز می‌شوند و سلول مغزی متناظر را تحریک می‌کنند.
محققان بعد از واردکردن کانال‌هایی که به طرز خاص ساخته‌شده‌اند در مغز موش‌ها، مشاهده کردند که این حیوانات قادر به کنترل سلول‌هایی شدند که به آن‌ها اضافه‌شده بود.
محققان در تلاش برای شبیه‌سازی الگوهای واقعی فعالیت در مغز، هولوگرام خود را به لایه بالایی مغز منعکس و ده‌ها نرون را چند صدبار در ثانیه فعال کردند. آن‌ها با انجام این کار امیدوارند که اساساً مغز را فریب دهند تا تصور کند چیزی را درک کرده است.
نتایج آزمایش این محققان بر موش‌ها نشان داده است که این فناوری می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در فعالیت مغز شود که شبیه فعالیت‌های مشاهده‌شده در زمانی است که این موجودات در معرض یک محرک واقعی حسی قرار می‌گیرند.

5656

 

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *