پیشگیری و کاهش خطرات اولویت ژاپنی‌ها در بحث زلزله

پیشگیری و کاهش خطرات اولویت ژاپنی‌ها در بحث زلزله


پیشگیری و کاهش خطرات اولویت ژاپنی‌ها در بحث زلزله

“یوکی هارو کوبا یاشی” امروز در نشست مشترک ایران با جایکا با موضوع “آسیب شناسی لرزه‌ای ساختمان و شریان‌های حیاتی” در دانشگاه امیرکبیر با اشاره به مخاطرات طبیعی این کشور اظهار کرد: ژاپن در دهه‌های گذشته با انواع حوادث طبیعی مخرب مانند سیل، زلزله، توفان، سونامی و رانش زمین مواجه بوده که منجر به خسارت‌های انسانی، طبیعی و اقتصادی شده است.

وی با تاکید بر اینکه از سال 1960 تاکنون ژاپن تلاش کرده که روش خود را از اقدام‌های پاسخ‌محور به پیشگیری‌محور تغییر دهد، ادامه داد: بر همین مبنا تلاش‌های ما برای جلب مشارکت داوطلبان به صورت انفرادی و گروهی در غالب جوامع محلی شکل گرفت.

کوبایاشی اضافه کرد: علاوه بر این پس از زلزله عظیم سال 2011 ژاپن، این کشور تلاش کرد تا اقدام‌های مرتبط با ارزیابی و مقابله با مخاطرات را بر اساس ایده کاهش مخاطرات تقویت کند.

وی خلطر نشان کرد: فراتر از اینها، ژاپن نقش کلیدی در تدوین سند بین‌المللی “کاهش مخاطرات” در سومین کنفرانس بین‌المللی در شهر سندای ژاپن داشت.

وی تاکید کرد: بر این اساس سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن نیز در کنار سایر دستگاه‌های ذیربط تمام توان خود را به کار گرفته است تا در اجرای سند سندای در حوزه‌های پیشگیری و کاهش خطرات، آماده‌سازی، پاسخ، بازسازی و بازتوانی همکاری کنند.

رییس دفتر جایکا با بیان اینکه این سازمان اولویت را به پیشگیری و کاهش خطرات داده و معتقد است که سرمایه‌گذاری برای کاهش مخاطرات طبیعی با هدف تقویت تاب‌آوری اولویت نخست همه اقدام‌ها در حوزه مدیریت بحران است.

کوبایاشی ادامه داد: جایکا در سال‌های گذشته همکاری همه‌جانبه‌ای با سازمان‌های متولی در ایران و تهران در زمینه مدیریت بحران داشته که از آن جمله می‌توان به همکاری‌های گسترده با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از سال 1998 تاکنون اشاره کرد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، جایکا همکاری نزدیک با وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و سازمان مدیریت بحران کشور را با هدف کاهش خطرات در ایران ادامه خواهد داد.

5656

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *