آتش‌بس یمن از چه تاریخی آغاز می‌شود؟

آتش‌بس یمن از چه تاریخی آغاز می‌شود؟سلیم المغلس، عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن در مصاحبه با الجزیره گفت: آتش‌بس در الحدیده ۱۸ دسامبر وارد مرحله اجرایی خواهد شد و ما امیدواریم کشورهای ائتلاف عربی به آتش‌بس پایبند باشند.

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن نیز در توئیتر اعلام کرد که مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن نامه‌ای را به رئیس هیأت انصار الله درباره موعد آتش‌بس در الحدیده براساس توافق حاصل شده در مذاکرات سوئد تحویل داده است. وی گفت: ما امیدواریم نیروهای ائتلاف عربی و هم پیمانانشان به این موعد پایبند باشند.

این در حالی است که یک منبع در دفتر فرستاده سازمان ملل به سوالی درباره موعد آتش‌بس جواب نداد اما گفت: موعد عقب نشینی نیروها از بنادر بعد از دو هفته از امضای توافق انجام خواهد شد. این منبع افزود بعد از آن نیروهای دو طرف ظرف ۲۱ روز از امضای توافق از شهر عقب نشینی خواهند کرد.

پیش از این مارتین گریفیث اعلام کرده بود که طرف‌های درگیر یمنی موافقتشان را با نظارت سازمان ملل بر بندر الحدیده اعلام کرده‌اند. وی در گزارشی به شورای امنیت درباره نتایج مذاکرات یمن در سوئد اعلام کرد که عقب نشینی نیروها از الحدیده ابتدا بر برآورده کردن نیازهای انسانی متمرکز خواهد بود و مسئله اصلی در مرحله کنونی ایجاد گذرگاه‌های انسانی در الحدیده و تعز است. این در حالی است که روز شنبه درگیری‌هایی میان نیروهای دولت مستعفی یمن و انصارالله در منطقه الدریهمی در استان الحدیده رخ داد.

از زمان امضای توافق سوئد این دومین باری است که در این استان درگیری‌هایی رخ می‌دهد. توافق الحدیده شامل توقف فوری درگیری‌ها در این استان و بنادر الحدیده، الصلیف و راس عیسی است.

روز پنجشنبه مذاکرات میان طرف‌های یمنی در سوئد به پایان رسید و در این مذاکرات دو طرف درباره پرونده اسرا، استان الحدیده و تعز به توافق رسیدند اما نتوانستد درباره پرونده اقتصاد و بانک مرکزی و فرودگاه صنعا به توافق دست یابند.

52310

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *