آمریکا داعشی‌ها را به گوانتانامو می‌فرستد؟

آمریکا داعشی‌ها را به گوانتانامو می‌فرستد؟به گزارش Â«Ø§ÛŒâ€ŒØ¨ÛŒâ€ŒØ³ÛŒÂ»ØŒ  نزدیک به 850 جنگجوی خارجی عضو داعش در بازداشت گروه هم‌پیمان آمریکا موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» هستند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به «ای بی سی» می‌گوید: گزینه نخست مورد ترجیح ما، بازگشت و تعقیب قضایی آن‌ها در کشورهای مبدا است.

وی می‌افزاید: اما در شرایطی که کشورها حاضر به پذیرش مسئولیت شهروندانی نیستند که برای داعش جنگیدند، اطمینان حاصل خواهیم کرد که اعضای ارشد آن‌ها، از میدان نبرد دور باشند.
این مقام که نامش فاش نشده است، ادامه می‌دهد: یکی از گزینه‌های احتمالی، ارسال آن‌‎ها به گوانتانامو است.

پیشتر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود، از اروپا خواسته بود تا شهروندان خود را که به داعش پیوسته بودند، پس بگیرند.

وی نوشت: در غیر این صورت، ناچار خواهیم شد آن‌ها را آزاد کنیم. زمان آن رسیده است تا دیگرانی که توانایی آن را دارند، کار را به دست بگیرند.

از جمله اعضای داعش که در هفته‌های گذشته در رسانه‌های بین‌المللی خبرساز بوده، «شمیمه بیگم» دانش‌آموز بنگلادشی‌تبار انگلیسی است که به او لقب «عروس داعش» داده‌اند.
انگلیس این هفته تابعیت وی را که در سال 2015 به داعش پیوسته بود و به تازگی وضع حمل کرده است، لغو کرد.

بنگلادش نیز با این بهانه که وی زاده انگلیس است و شهروند این کشور به حساب نمی‌آید، از پذیرش او سر باز زده است.

بازداشتگاه گوانتانامو در خلیجی به همین نام در جنوب کوبا واقع شده است و در اختیار نیروهای آمریکایی قرار دارد.

از آنجایی که این بازداشتگاه در خارج از خاک آمریکا و حوزه قضایی این کشور واقع شده است، دولت‌های آمریکا از آن به عنوان ابزاری برای نقض حقوق زندانی‌ها و بکارگیری اقسام مختلف شکنجه استفاده کرده‌اند.

49311

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *