ابر کامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس

ابر کامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس


شرکت اچ پی اینترپرایز (HPE) به تازگی ابر کامپیوتر جدیدی را با نام Atiken طراحی و معرفی کرده است که قدرت پردازشی معادل Û³.Û¶Û¹ PFLOPS (پتافلاپس) دارد و می‌تواند شبیه سازی ورود، فرود و نشستن بر روی ماه را انجام دهد. این ابر کامپیوتر جدید در انبار مخصوص در مرکز تحقیقاتی ناسا قرار دارد. 

این سیستم از پلتفرم (SGI-Û¸Û¶Û°Û° HPC-High Performance Computer) استفاده می‌کند که از خوشه‌ای با چگالی بالا به همراه گره‌های محاسباتی نسل دوم پردازنده Xeon ساخت اینتل و سیستم شبکه‌ای Mellanox Infiniband بهرهمند است. 

Atiken در مجموع از Û±Û±ÛµÛ° گره و Û²Û²Û± ترابایت حافظه استفاده می‌کند که هر کدام از این گره‌ها عملکردی مانند دو پردازنده Û²Û° هسته‌ای بدون شتاب دهنده دارند. در نتیجه این ابر کامپیوتر دارای قدرت تئوری معادل Û³.Û¶Û¹ پتافلاپس بوده که آن را در رتبه ÛµÛµ بین ÛµÛ°Û° ابر کامپیوتر برتر ماه ژوئن قرار می‌دهد. 

این ابر کامپیوتر در مرکز ماژولار جدید واقع در مرکز تحقیقات Ames ناسا در کالیفرنیا قرار دارد. به ‌گفته‌ ناسا، این ابر کامپیوتر در اولین قطعه کارخانه که بر اساس مرکز داده‌های مدولار (MDC) طراحی شده، قرار گرفته است. 

مرکز جدید ناسا توانایی ارتقا به Û±Û¶ قطعه مختلف به منظور افزایش محاسبه و ذخیره اطلاعات را دارد. همچنین به گفته HPE سیستم خنک کننده آن شامل هوای محیط بیرون، سیستم فن و سیستم چرخشی آب می‌شود که این مرکز را از برج‌های خنک کننده و میلیون‌ها لیتر آب بی نیاز کرده است. هدف ناسا فرستادن فضانوردان به خصوص یک فضانورد زن به قسمت جنوبی ماه تا سال Û²Û°Û²Û´ است٬ که این ابر کامپیوتر می‌تواند شبیه سازی این ماموریت را انجام دهد. 

tomshardware

Û²Û±Û²Û±

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *