اولین بازیکن خارجی حرفه‌ای فوتبال ایران/عکس

اولین بازیکن خارجی حرفه‌ای فوتبال ایران/عکس


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در روز هایی که فوتبال ایران در مسیر پیشرفت بود، حضور آلن ویتل شتاب این سرعت را بیشتر کرد. Ø§Ùˆ محصول آکادمی جوانان Ø§ÙˆØ±ØªÙˆÙ† Ø¨ÙˆØ¯Ù‡â€ŒØ§Ø³Øª. او در سال Û±Û¹Û¶Û· Ùˆ در سن Û±Û· سالگی به تیم بزرگسالان اورتون پیوست و پنج سال در این تیم حضور داشت و به همراه این تیم به قهرمانی در Ù„یگ برتر انگلستان Ø¯Ø± فصل Û·Û°-Û±Û¹Û¶Û¹ و Ø¬Ø§Ù… خیریه انگلستان Ø¯Ø± سال Û±Û¹Û·Û° نیز دست یافت. او در Ø¬Ø§Ù… خیریه انگلستان Û±Û¹Û·Û° Ø¯Ø± بازی مقابل Ú†Ù„سی Ù…وفق به گلزنی شد و در برد Û²-Û± مقابل این تیم و قهرمانی در این جام نقش مهمی ایفا کرد.

ویتل پس از درخشش در تیم اورتون٬ در سال Û±Û¹Û·Û² Ø¨Ù‡ عضویت باشگاه Ú©Ø±ÛŒØ³ØªØ§Ù„ پالاس Ø¯Ø±Ø¢Ù…د و تا سال Û±Û¹Û·Û¶ Ø¨Ù‡ مدت چهارسال در این تیم حضور داشت. او در این تیم به سرعت به یکی از محبوب‌ترین بازیکنان نیز تبدیل شد. Û±Û¶ دسامبر Û±Û¹Û·Û² ÛŒÚ©ÛŒ از بهترین روزهای ویتل محسوب می‌شود. او جزو بازیکنان کریستال پالاس بود و در Ù„ندن ØªÛŒÙ… Ù…نچستر یونایتد Ùˆ ÙØ±Ø§Ù†Ú© اوفارل Ù…ربی سرشناس این تیم را با نتیجهٔ قاطع Ûµ-Û° شکست دادند. ویتل در این دیدار ستارهٔ میدان بود، ÛŒÚ© گل استثنایی زد و سازندهٔ گل سوم نیز بود. او در فصل Û·Ûµ-Û±Û¹Û·Û´ با به ثمر رساندن Û±Û¶ گل، بهترین گلزن فصل تیم کریستال پالاس شد. وی پس از آن حضور در تیم‌هایی چون Ø´ÙÛŒÙ„د یونایتد Ùˆ Ù„یتون اورینت Ø±Ø§ بین سال‌های Û±Û¹Û·Û¶ ØªØ§ Û±Û¹Û·Û· ØªØ¬Ø±Ø¨Ù‡ کرد.

او در سال Û±Û¹Û·Û· (در Ù…رداد Û±Û³ÛµÛ¶) و در سن Û²Û· سالگی به تیم Ø§ÛŒØ±Ø§Ù†ÛŒ Ù¾Ø±Ø³Ù¾ÙˆÙ„یس تهران Ù¾ÛŒÙˆØ³Øª. ویتل اولین بازی خود برای پرسپولیس را در تاریخ Û²Û± مرداد Û±Û³ÛµÛ¶ Ø¯Ø± Ø¬Ø§Ù… حذفی Ù…قابل تیم Ù‡Ù…ای تهران Ø¨Ù‡ انجام رساند. وی اولین بازی خود در لیگ را در تاریخ Û²Û¸ مرداد Û±Û³ÛµÛ¶Ø¯Ø± هفتهٔ چهاردهم Ø¬Ø§Ù… تخت جمشید Û±Û³ÛµÛ¶ Ø¯Ø± ÙˆØ±Ø²Ø´Ú¯Ø§Ù‡ امجدیه Ùˆ در مقابل تیم Ø±Ø§Ù‡â€ŒØ¢Ù‡Ù† Ø¨Ù‡ انجام رساند که تنها هفت دقیقه کافی بود تا او برای تیم خود گلزنی کند تا موجب پیروزی ارزشمند Û±-Û° تیم پرسپولیس مقابل راه‌آهن نیز شود. وی در بین هواداران تیم پرسپولیس به محبوبیت رسیده بود. او به همراه این تیم به مقام نایب قهرمانی Ø¬Ø§Ù… تخت جمشید Û±Û³ÛµÛ¶ Ø¯Ø³Øª یافت. پس از Ø§Ù†Ù‚لاب Û±Û³ÛµÛ· ایران Ùˆ نیمه‌تمام رها شدن Ø¬Ø§Ù… تخت جمشید ۱۳۵۷، ویتل چاره‌ای جز ترک Ø§ÛŒØ±Ø§Ù† Ù†Ø¯Ø§Ø´Øª.

او به Ø§Ù†Ú¯Ù„ستان Ø¨Ø§Ø²Ú¯Ø´Øª و بصورت مجدد در تیم Ù„یتون اورینت Ø­Ø¶ÙˆØ± پیدا کرد. پس از آن حضور در باشگاه‌هایی چون Ø¨ÙˆØ±Ù†Ù…وث، پرستون لاینز استرالیا و در نهایت گریوسند و نورث فلیت را تجربه کرد و پس از فوتبال به عنوان بازیکن خداحافظی کرد و بازنشسته شد.

Û´Û±Û²ÛµÛ¸

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *