اینفوگرافیک | آیا چین باعث خروج ترامپ از آی‌ان‌اف شد؟

اینفوگرافیک | آیا چین باعث خروج ترامپ از آی‌ان‌اف شد؟


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وبسایت تحلیلی استاتیستا،  درباره توسعه نظامی چین در سال های اخیر می نویسد :
 

 Ø²Ù…انی که رئیس جمهور آمریکا یعنی دونالد ترامپ اعلام کرد که دولتش از از پیمان “آی ان اف” با روسیه خارج می شود، افزایش سلطه چین و نزدیکی این کشور به روسیه را علت تصمیمش در خروج از این معاهده عنوان کرد.در حقیقت توان نظامی چین در منطقه به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

طبق داده های سایت “اس آی پی آر آی” ، چین بودجه نظامی خود را از سال 1992 به بعد 700 درصد افزایش داده است. چیزی حدود228 میلیارد دلار در سال 2017 . چینی ها به طرز قابل توجهی بیشتر از روسیه( چیزی بالغ بر 66 میلیارد دلار) هزینه کردند، اما هزینه چین خیلی کمتر از ایالات متحده آمریکا بود.( چیزی حدود610 میلیارد دلار)

چین جزئی از معاهده آی ان اف نیست، اما موشک های میان برد و هسته ای چین، از لحاظ راهبردی برای آمریکا یک وضعیت نامناسب به شمار می رود. بنابراین ترامپ تلاش می کند تا به توافقی سه جانبه با چین و روسیه دست یابد.

پیمان موشک های هسته ای میان برد موسوم به آی ان اف در دهه 1980 بین آمریکا و شوروی سابق به منظور محدودسازی آزمایشات موشکی به امضا رسید. در جزئیات این پیمان دو طرف از تولید و آزمایش موشک های بالستیک و کروز با برد 310 تا 3420 مایل منع شدند.

ترجمه: ابوالفضل خدائی

52311

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *