جشنواره فیلم فجر، باشکوه‌ترین رویداد انقلاب

جشنواره فیلم فجر، باشکوه‌ترین رویداد انقلابدر واقع توسعه فرهنگ و هنر در همه عرصه‌ها از دستاوردهای انقلاب اسلامی است، چه در عرصه تجسمی، خط، گرافیک و کاریکاتور. ما در این عرصه‌ها به خصوص گرافیک و کاریکاتور هم پیش از انقلاب حرفی برای گفتن نداشتیم. این سینما محصول انقلاب است.

سینمای ایران همواره سفیر فرهنگی کشور در نقاط مختلف جهان بوده است. اگر از بالاتر با نگاه منافع ملی و فراجناحی و حزبی به سینمای ایران نگاه کنیم در کل کارنامه قابل قبولی دارد. در سخت‌ترین شرایط که راه‌ها بر ما بسته بود، سینمای ایران راه را باز کرد، پیش رفت و سعی کرد چهره خوبی از ایران را نمایش دهد.

این حرف به معنای خوب بودن همه فیلم‌ها نیست یا اینکه همه فیلم‌سازان این‌چنین هستند. در مجموع سینمای دفاع مقدس، سینمای دینی و ارزشی هم از دل این سینما به دست آمد. البته که باید بهتر از این‌ها باشد.
جشنواره فیلم فجر باشکوه‌ترین، مهم‌ترین و یکی از دیدنی‌ترین رویدادهایی است که در ایام فجر برگزار می‌شود. برگزاری این جشنواره حتی در ایام جنگ تحمیلی و دفاع مقدس هم متوقف نشده است.

جشنواره فیلم فجر محل زایش است،‌ از دل این جشنواره بود که جشنواره‌های دیگری شکل گرفت. خوشبختانه، جشنواره فیلم فجر فضای خوبی درست کرده است تا مردم ایران آثاری که فرزندان این سرزمین تولید کرده‌اند ببینند. از این جهت برگزاری جشنواره فیلم فجر جای خوشبختی دارد.

جشنواره فیلم فجر هم جشن است و هم جشنواره. بنابراین نمی‌توانیم بخش بزرگی از مردم ایران را از آن محروم کنیم و از آن‌ها بخواهیم از دور نظاره‌گر باشند. من همیشه جزو طرفداران برگزاری جشنواره فیلم فجر در مراکز استان‌ها بوده‌ام. مردم ما به این مدل محافل بیشتر نیاز دارند. عده‌ای فکر می‌کنند چنین نمایش‌هایی به فروش فیلم‌ها ضربه می‌زند. در حالی که تجربه نشان داده، برعکس است. البته فیلم‌های بد از این نمایش‌ها تاثیر می‌گیرند.

* حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و رئیس اسبق سازمان سینمایی / منبع: کانال جشنواره فیلم فجر

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *