جلیقه زردها دست‌بردار نیستند؛ ۵۸ هزار معترض در خیابان‌های فرانسه

جلیقه زردها دست‌بردار نیستند؛ ۵۸ هزار معترض در خیابان‌های فرانسه


به نقل از یورونیوز، منابع وزارت کشور فرانسه تعداد تظاهرات کنندگان در سراسر فرانسه را تا ساعت ۱۸ به وقت محلی بیش از ۵۸ هزار نفر برآورد کرده‌اند.

58 هزار جلیقه‌زرد در سراسر فرانسه تظاهرات کردند

شدیدترین درگیری‌های معترضان در پاریس و ولانس گزارش شده است. تعداد معترضان خیابانی در ساعت ۱۴ امروز در سراسر فرانسه به ۱۷ هزار و ۴۰۰ و در پاریس به بیش از ۱۰ هزار نفر رسیده بود.

شمار جلیقه‌زردهای معترض در شنبه گذشته در همین ساعت مجموعا بیش از ۲۲ هزار نفر بود. با این حال مؤسسه آماری «اوکورانس» شمار تظاهرات کنندگان در پاریس را ۱۳ هزار و ۸۰۰ نفر ذکر کرده است.

راهپیمایی امروز جلیقه‌زردها موسوم به «حرکت دوازدهم» در واقع برای دوازدهمین هفته متوالی است که علیه سیاست‌های دولت امانوئل ماکرون در این کشور به راه می‌افتد.

معترضان راهپیمایی امروز را برای محکومیت خشونت پلیس و حمایت از کسانی که در جریان خیزش از ۲۶ آبان گذشته تاکنون مجروح شده‌اند، آغاز کردند.

راهپیمایان در پاریس، لیون و مونپلیه استفاده پلیس از گلوله پلاستیکی را محکوم کردند. پلیس در مجموع از ابتدای خیزش جلیقه‌زردها تاکنون ۹ هزار و ۲۰۰ گلوله از این نوع به معترضان شلیک کرده که به زخمی شدن چندین تن انجامیده است.

اعتراض به کاربرد این گلوله‌ها یک روز پس از آن صورت گرفت که شورای حکومتی، بالاترین مرجع قضایی فرانسه به کارگیری این سلاح به دست پلیس در هنگام آشوب و اعتراض را مجاز شمرد. جلیقه‌زردها روز شنبه استفاده از گلوله‌های پلاستیکی تفنگ موسوم به LBD۴۰ و نیز نارنجک‌های GLI-F۴ و GMD از سوی پلیس ضد شورش را محکوم کردند.

از ابتدای خیزش جلیقه‌زردها در فرانسه کارزارها و انجمن‌هایی برای شکایت علیه خشونت پلیس تشکیل شده است. یکی از این انجمن‌ها به نام «خلع‌سلاحشان کنیم» گزارشی منتشر کرده که بر اساس آن از زمان آغاز اعتراض ها تاکنون ۲۰ نفر به شدت از ناحیه چشم مجروح شده و بیشتر آنان یک چشم خود را از دست داده‌اند.

به گفته مقام‌های رسمی فرانسه از آغاز اعتراض‌ها تاکنون ۱۹۰۰ نفر مجروح شده‌اند که بیش از ۱۲۰۰ نفر از آنان را معترضان و باقی را نیروهای پلیس تشکیل می‌دهند.

نیروهای پلیس ضد شورش برای دور کردن و متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرده‌اند.

Û¶Û´Û²Û³Û±

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *