دو نشست مهم در یک قاب

دو نشست مهم در یک قابسعید محمدی کارشناس مسائل سیاسی درباره سفر رئیس جمهور به آنکارا برای شرکت در نشست سه جانبه برای خبرآنلاین نوشت:
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران در ادامه رایزنی های سه کشور ضامن روند آستانه برای حل بحران سوریه، در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به آنکارا عزیمت کرد تا ضمن حضور و سخنرانی در پنجمین اجلاس سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه، دیدار و گفتگوهای دوجانبه ای را هم با همتایان روسی و ترکیه ای خود داشته باشد.   
قرار است گفتگو های چند جانبه ریاست جمهوری ایران با همتایان خود، بررسی مهمترین مسائل و موارد مربوط به روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، خصوصا تحولات سوریه را شامل شود. گفتگو در مورد تداوم و توسعه ی همکاری های سه جانبه در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و مشارکتهای منطقه ای و بین المللی، متصور است.

بیست و هفتمین نشست کمیسیون های مشترک اقتصادی
همزمان با اجلاس سه جانبه، در این سفر قرار است بیست و هفتمین نشست کمیسیون های مشترک اقتصادی دو کشور ایران و ترکیه به ریاست محمود واعظی از طرف جمهوری اسلامی ایران و شاکر دونمزاز از طرف جمهوری ترکیه  برگزار گردد. در این نشست‌ اقتصادی آخرین وضعیت مناسبات اقتصادی، تجاری، مالی و بانکی میان تهران و آنکارا مورد بحث و بررسی قرارخواهد گرفت. قرار است زمینه‌های همکاری در حوزه‌های جدید با رویکرد توسعه مبادلات و ارتقاء سطح همکاری های مشترک اقتصادی میان طرفین نیز مورد بررسی و توافق قرار گیرد.
پنج کارگروه مالی و بانکی، تجاری، انرژیک، ترانزیت و بهداشت به ریاست معاونان وزرتخانه های ذیربط در این دوره تشکیل جلسه داده و به رایزنی و تشریک مساعی جهت توسعه روابط و همکاری های مشترک خواهند پرداخت.  

امید به برقراری صلح و تضمین یکپارچکی سوریه
باید اذعان نمود، برگزاری پنجمین نشست روسای جمهور در ادامه گفتگو های استانه بیان گر تلاش های مشترک سه کشور همسایه و الگویی برای توسعه صلح، ثبات و امنیت و تامین مسیر منطقی برای مبارزه مشترک و هدفمند با همه اشکال و ابعاد تروریسم در منطقه خاورمیانه و جهان و افزایش امید در میان ملت سوریه برای برقراری هرچه سریعتر صلح و تضمین یکپارچکی سوریه است .
همچنین بیست و هفتمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه حاوی این پیام برای دیگر همسایگان است که مشارکت فعالانه سیاسی و اقتصادی میان همسایگان در منطقه نه تنها باعث توسعه دوستی و مشارکت های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی است، بلکه تضمین کننده مراودات و الفت میان مردمان  منطقه ما است.   
 

310 310

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *