سازمان ملل: شورای امنیت مرجع رسیدگی به مسئله موشک‌های ایرانی است

سازمان ملل: شورای امنیت مرجع رسیدگی به مسئله موشک‌های ایرانی استبه نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد درباره پرتاب موشک ماهواره بر ایران گفت: این برعهده شورای امنیت است که تشخیص دهد آیا این اقدام ایران در تناقض با قطعنامه شورا است یا خیر.

بر این اساس، فرحان حق امروز جمعه در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که آیا پرتاب موشک ماهواره بر ایرانی با قطعنامه 2231 شورای امنیت در تناقض بوده است، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: اگر موضوعی بالقوه نگران کننده نقض قطعنامه شورای امنیت باشد، می تواند موضوعی برای بررسی در شورای امنیت باشد اما تصمیم گیری در این باره به عهده اعضای این شورا است.

آمریکا پیش از این بارها تلاش کرد تا جمهوری اسلامی ایران را به نقض این قطعنامه متهم کند اما موفق نشد. برخی اعضای شورای امنیت درباره پرتاب موشک ماهواره بر پیشین، اعلام کردند این اقدام با روح قطعنامه 2231 ناسازگار است اما اشاره ای به نقض قطعنامه نداشتند.

جمهوری اسلامی ایران هم بارها اعلام کرده است که این اقدام در تناقض با قطعنامه نیست. قطعنامه 2231 تنها آزمایش موشکهای بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند را برای ایران ممنوع کرده است.

64231

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *