عراق : پایگاهی برای تعرض به دیگران نخواهیم بود

عراق : پایگاهی برای تعرض به دیگران نخواهیم بود


وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه ای افزود که «محمد علی الحکیم» در دیدار با «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ØªØ§Ú©ÛŒØ¯ کرد: عراق نمی خواهد پایگاهی برای تعرض به کشورهای دیگر باشد.

الحکیم همچنین بر ضرورت احترام به حاکمیت ملی عراق از سوی همه کشورها و مخالفت قاطع با تبدیل شدن کشورش به صحنه درگیری تاکید کرد.

وی حمایت از تلاش های عراق برای برقراری ثبات و توافق منطقه ای و بین المللی را یک ضرورت دانست.  

وزیر امور خارجه عراق همچنین خواهان اجرایی شدن طرح های توسعه ای شد که اتحادیه اروپا در کنفرانس بازسازی عراق در کویت در ۲۰۱۸ تعهد داده بود.

این دو مقام عراقی و اروپایی بر ضرورت فعال کردن توافق های صورت شده در جریان رایزنی های بغداد و اتحادیه اروپا در Û±Û³ ژانویه گذشته (Û²Û³ دی Û¹Û¸) تاکید کردند.

مقامات بلندپایه عراق از جمله نخست وزیر، رییس جمهوری، وزیر امور خارجه و رییس مجلس نمایندگان عراق در مناسبت های مختلف بر موضع  مخالفت قاطع با تبدیل شدن کشورشان به پایگاهی برای تعرض به دیگر کشورها تاکید کرده اند.

این در حالی است که آمریکا با نقض آشکار این مطالبات عراق و نادیده گرفتن قوانین بین المللی در Û±Û³ دی Ú¯Ø°Ø´ØªÙ‡ در جنایتی آشکار سرداران شهید Ù‚اسم سلیمانی ÙØ±Ù…انده نیروی سپاه قدس و Ø§Ø¨ÙˆÙ…هدی Ø§Ù„مهندس رییس ستاد کل نیروهای الحشد الشعبی را در عملیات تروریستی نزدیک ÙØ±ÙˆØ¯Ú¯Ø§Ù‡ بین المللی بغداد به شهادت رساند.

بغداد این اقدام آمریکا را نقض حاکمیت ملی عراق دانست و در Û±Ûµ دی Ù¾Ø§Ø±Ù„مان این کشور قانون اخراج نیروهای آمریکایی را به تصویب رساند تا به واشنگتن بیش از این اجازه ندهد از خاک این کشور برای تهدید کشورهای منطقه بهره ببرد.

درخواست بازگشایی سفارت دانمارک در بغداد

بیانیه وزارت خارجه عراق افزود : Ù…حمد علی الحکیم در ادامه سفرش به آلمان برای مشارکت در کنفرانس امنیتی «مونیخ» که از Û±Û´ تا Û±Û¶ فوریه (Û²Ûµ تا Û²Û· بهمن ) برگزار شد، در دیدار با همتای دانمارکی اش خواهان بازگشایی سفارتخانه این کشور در بغداد شد.

به نوشته بیانیه وزارت امور خارجه عراق، وی همچنین از مواضع کپنهاگ Ø¯Ø± حمایت از عراق و مساعدت در آموزش نیروهای نظامی و اقدام های Ø¨Ø´Ø±Ø¯ÙˆØ³ØªØ§Ù†Ù‡ در کشورش قدردانی کرد.  

الحکیم به عنوان مسوول تیم عراق Ø¯Ø± کنفرانس امنیتی مونیخ در حاشیه این کنفرانس بین المللی با  Ù‡Ù…تایان خود از آلمان، کویت، مصر، عمان، اردن، ارمنستان و قبرس Ø¨Ù‡ علاوه مقاماتی از آمریکا، فرانسه و همچنین دبیرکل اتحادیه عرب دیدار و گفت و گو کرد.

«فالح الفیاض» مشاور نخست وزیر در امور امنیت ملی و رییس تشکیلات الحشد الشعبی، وزیر امور خارجه عراق را در این سفر همراهی کرد.

310311

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *