عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:آیت الله اراکی نماز جمعه را واجب عینی می دانست

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:آیت الله اراکی نماز جمعه را واجب عینی می دانستحجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی درگفت وگویی، افزود: خدا رحمت کند حضرت آیت الله اراکی را که ایشان نماز جمعه را واجب عینی می دانستند و یکی از آرزوهای ما از اول انقلاب این بود که نماز جمعه پا بگیرد.
وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر دفع شبهه وهابی ها بود که می گفتند شیعیان به نماز جمعه اعتنا نمی کنند و همیشه در کتاب ها و صحبت هایشان روی این نقطه ضعف دست می گذاشتند که به حمد خدا با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با تاکید و اهتمام حضرت امام خمینی(ره) نماز جمعه برپا شد.
وی ادامه داد: من یاد ندارم از وقتی که نماز جمعه برپا شده حضور در آن را تعطیل کرده باشم و به ندرت این اتفاق افتاده و هر چند که بنده شبهه وجوب به شرکت در نماز جمعه دارم که وجوب آن تخییری است.
استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: البته برخی از مراجع عظام تقلید نیز می فرمایند وجوب نماز جمعه تخییری است، اما اگر بر پا شد باید در آن شرکت کنیم.
طبسی با بیان این که امروزه این آیین تبدیل به شکوهی برای تشیع شده است، گفت: به طور مثال در دانمارک دیدم که از ملیت های مختلف در نماز جمعه شرکت می کنند، با این که جمعه های آنها روز کاری است و از نقاط دور دست بعضا در مسجد کپنهاک تجمع می کنند.
وی افزود: درست است که این نماز همه جا برپا می شود، ولی نماز جمعه برخی شهرها بسیار حساس است و نگاه مردم به آنجا و خطبه های آن است که قم یکی از این نقاط می باشد.
وی با اشاره به جمعیت انبوه شرکت کننده در نماز جمعه های کشور، گفت: الحمدلله تا امروز نماز جمعه قم با شکوه برپا شده که برکت توجه خدای متعال و ولی نعمت ما حضرت صاحب الزمان(عج) است.
طبسی افزود: من دعاگوی تمام خادمان نماز جمعه هستم و دعای من این است که آنان در 2 دنیا عزیز باشند.
2929

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *