تصمیمات جدید مجلس درباره حذف ۴ صفر از پول ملی / همتی: حذف صفرها ۴ سال زمان می‌برد

تصمیمات جدید مجلس درباره حذف ۴ صفر از پول ملی / همتی: حذف صفرها ۴ سال زمان می‌برد


 Ù†Ù…ایندگان در نشست علنی عصر امروز (یکشنبه، Û· مهرماه) Ù…جلس شورای اسلامی در جریان بررسی درخواست یک فوریت برای لایحه اصلاح نظام پولی و بانکی(حذف Û´ صفر از واحد پول کشور) با Û±Û²Û´ رأی موافق، Û·Û¶ رأی مخالف و Û³ رأی ممتنع از مجموع Û²Û³Û° نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

رئیس بانک مرکزی: حذف ۴ صفر از پول ملی حداقل ۴ سال زمان می‌برد

عبدالناصر همتی که  Ø¨Ù‡ منظور دفاع از یک فوریت اصلاح نظام پولی و بانکی (حذف Û´ صفر) سخن می گفت، گفت:در حال حاضر پول ملی کشور به دلیل تورم پیش آمده در این سال‌ها خاصیت ظاهری خود را از دست داده و عملاً مردم ریال را در مبادلات خود به رسمیت نمی‌شناسند و حفظ ظاهر و اعتبار پولی ملی یک ضرورت است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برای تسهیل در تبادلات مالی مردم و هماهنگی با فرهنگ عمومی جامعه حذف ۴ صفر از پول ملی با بررسی‌های کارشناسی در دستور کار قرار گرفت و متأسفانه در حال حاضر نسبت ریال در برابر پول‌های رسمی دنیا به شدت نازل است و در عین حال سکه و به اصطلاح پول خرد نیز از چرخه مبادلات خارج شده است.

وی تصریح کرد: هزینه تولید و ضرب هر سکه ۵۰۰ تومانی حدود ۸۰۰ تومان است در حالی که تقریباً هیچ کارکردی ندارد و از چرخه جریان اقتصادی خارج شده اما با حذف ۴ صفر وارد چرخه مبادلات پولی خواهد شد.

همتی در پاسخ به این انتقاد که زمان مناسبی برای حذف ۴ صفر از پول ملی انتخاب نشده است، گفت: اتفاقاً الان بهترین فرصت برای این کار است تا اعتبار پول ملی بازگردد و به تدریج پول‌های جدید جایگزین پول‌های قبلی شود و ان‌شاء الله این کار با همکاری مجلس صورت پذیرد.

Û²Û²Û¶Û²Û²Û¶

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *