قصه عجیب ساختن سرود «یار دبستانی من» از زبان جمشید جم

قصه عجیب ساختن سرود «یار دبستانی من» از زبان جمشید جم


، ویژه برنامه سرودهای حماسی و آواهای انقلابی به همراه رونمایی از سرودهای چهل سالگی انقلاب اسلامی به  Ù‡Ù…ت بسیج هنرمندان فارس برگزار شد. اسفندیار قره باغی تنها خواننده ایرانی با مدرک دکتری آواز و خالق سرود معروف و ماندگار «آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو» و جمشید جم خالق سرود معروف و ماندگار «یاردبستانی» از مهمانان ویژه این ویژه برنامه بودند.

جمشید جم در این مراسم بیان خاطراتش را با اعتماد رهبر انقلاب به جوانان شروع کرد و گفت: حضرت امام(ره) و حضرت آقا خیلی به جوان‌ها اعتماد کردند بعد ما را شناختند.

وی درباره ورودش به دنیای هنر و موسیقی ابراز داشت: 21بهمن 57 وقتی امام فرمودند حکومت نظامی ملغی است من هم با گروه‌های مردمی و همافرها به خیابان آمدم و صدا و سیما را گرفتیم من از همان موقع رادیو ماندم خیلی عشق و علاقه به فعالیت‌های هنری داشتم. اولین سرودهای درخواستی را در برنامه‌ای با عنوان سرودها و نامه‌ها بعد از جنگ به مردم تقدیم می‌کردم.

این خواننده پیشکسوت در خصوص تولید سرود یار دبستانی هم یادآور شد: سیزدهم آبان 57 در دانشگاه بودم که مردم را به رگبار بستند، در همین زمین چمن دانشگاه که امروز مقر نماز جمعه است. این اتفاقات و دست نوشته‌هایی که نشان می‌داد گوشه و کنار شهر به خون شهیدان مزین شده نمی‌گذاشت که آرام باشیم هرکس دوست داشت کاری بکند.

وی ادامه داد: تا این که منصور تهرانی، حدود 6 ماه قبل انقلاب که طلیعه پیروزی در دل‌ها جوانه زده بود، به من پیشنهاد داد ترانه یار دبستانی را بخوانم. با توجه به این که در کوران انقلاب بودیم، برای ما هم اجرای این آهنگ و خواندن ترانه یار دبستانی مهم بود. ما در سال 1332 سه یار دبستانی در دانشگاه داشتیم. من از زمان حسینیه ارشاد در معیت دکتر شریعتی سوال کردم این برنامه سه چریکی که می‌گویند چپ هستند برای من توضیح دهید. مرحوم شریعتی پاسخ داد:آن سه شهید مسلمان و شیعه هستند که وقتی نیکسون می‌خواست به دانشگاه بیاید، رشادت کردند اولین حرکت ضد استکباری و ضد استعماری را انها انجام دادند. به هر حال مبدا سه یار دبستانی برای من از آنجا و ارادتم به آن سه شهید شروع شده بود.

این هنرمند انقلابی که در محرم 57 در جریان الله اکبرهای شبانه و حکومت نظامی اظهاری تیر خورده و مجروح شده بود در ادامه خاطراتش عنوان کرد: 13ابان 57 در دانشگاه بودم با اینکه مجروح بودم، با دوستان به انتقال مجروحین به بیمارستان‌های اطراف دانشگاه کمک می‌کردیم. به روشنی به یاد دارم که خون‌های زیادی ریخته شد وهمه با جان و دل می‌امدند.

وی بیان کرد: کسی دنبال اسم و رسم گرفتن سمت و جایگاه  Ù†Ø¨ÙˆØ¯. حمید شاهنگیان آهنگساز و خالق قطعه موسیقایی «خمینی ای امام» و «برخیزید»هم دوره ما بود. روز آخری که یقین کردیم امام می‌آید من هم جزو 50هزار مستقبلینی بودم که به استقبال امام می‌رفتیم. من جزو آن گروه سرودی که در برنامه استقبال از امام اجرا داشتند نبودم اما چون به کارهای موسیقیایی وارد بودم متوجه شدم اجرا دارند و کنار آن‌ها ایستادم و با آن‌ها در آن لحظات لذتبخش سرود خواندم.

41231

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *