لایحه تأمین امنیت زنان در دستور کار دولت

لایحه تأمین امنیت زنان در دستور کار دولتمعصومه ابتکار امروز شنبه در حاشیه نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد اظهارکرد: لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت برای Ø¨Ø±Ø®ÛŒ اصلاحات به دولت ارسال شده تا Ø¯ÙˆÙ„ت نظرات نهایی خود را بخصوص در بخش‌های مرتبط با ÙˆØ¸Ø§ÛŒÙ این قوه و تقسیم کار مرتبط با آن مشخص کند Ùˆ امیدواریم هر چه سریع‌تر این لایحه برای تصویب به مجلس ارسال شود.

وی افزود: لایحه ØªØ§Ù…ین امنیت زنان در برابر خشونت، گام Ù…همی برای تحکیم بنیان خانواده و توجه به حقوق زنان است.یک جدول تطبیفی برای این لایحه از سوی Ø§ÛŒÙ† معاونت تدوین شده که در کمیسیون لوایح ارائه می‌شود. لایحه یاد شده در سال Û¹Û¶ در کمیسون لوایح مطرح و Ø³Ù¾Ø³ Ø¨Ù‡ قوه‌قضاییه به‌دلیل ماهیت قضایی آن ارائه شد که تاکنون این لایحه معطل مانده و اکنون ÛŒÚ©â€ŒÙ‡ÙØªÙ‡ است برای Ø¯ÙˆÙ„ت ارسال شده است.

ابتکار متذکر شد: رویکرد دولت‌دوازدهم Ø­Ù…ایت از کارآفرینی و طرح‌های اشتغال پایدار برای بانوان است. مهمترین اقدام انجام شده در این زمینه اختصاص Û´Û± درصد ØªØ³Ù‡ÛŒÙ„ات اشتغال‌زایی روستایی به زنان است. موفقیت بانوان در ایجاد بنگاه‌های اقتصادی و Ø·Ø±Ø­â€ŒÙ‡Ø§ÛŒ اشتغال پایدار قابل‌قبول بوده و این روند امیدوار کننده است.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین در همایش ردپای آب در یزد افزود: استان یزد به‌عنوان استانی که مردم آن در دیانت و صدق نیت الگو هستند، می‌توانند اسراف در غذا نیز به صفر رسانده و Ø³Ø§Ø²Ù…ان‌های مردم‌نهاد روی این موضوع می توانند تاثیر زیادی داشته باشند تا زمینه اجرای آن به‌صورت ملی فراهم شود. اصلاح الگوی مصرف آب و طرح ملی ردپای آب با تشکل‌های زیست‌محیطی و جریان‌سازی اجتماعی می‌تواند تبعات بسیار خوبی را برای جامعه و Ù…حیط زیست به همراه داشته باشد. مسئله مهم جامعه امروز تاب‌آوری در برابر ناملایمات اجتماعی و Ø§Ù‚تصادی از جمله تحریم‌های ظالمانه‌ای آمریکا و تغییرات اقلیمی حاصل دست بردن در محیط زیست Ø§Ø³Øª.

وی خاطرنشان کرد: دولت‌ها با جلب مشارکت مردم می توانند تحولاتی در جامعه به نفع شاخص‌های زندگی داشته باشند و ردپای آب می‌تواند در جلب مشارکت جامعه و نیروی پیشران زنان که در این طرح حضور دارند، نقش بسزایی داشته باشد. طرح ردپای آب با اصلاح آگاهی و درک این موضوع که نعمت‌ها بی‌حد نیستند، شروع می‌شود و تا Ø¨ÛŒØ´ØªØ± از ظرفیت و توان طبیعت از آن بهره‌برداری نکنیم Ùˆ مصرف اضافه نداشته باشیم که تبعات آن  مشکلاتی مانند ÙØ±ÙˆÙ†Ø´Ø³Øª زمین، آسیب به خاک، کشاورزی، صنعت و حتی آب Ø´Ø±Ø¨ به عنوان نیاز اولیه زندگی است. یکی از برنامه‌های اصلی ردپای آب، شبکه‌سازی در حوزه زنان با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد است که در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری هم این موضوع Ø¨Ù‡ صورت جدی دنبال می شود.

ابتکار افزود: اینکه در استان یزد با Û²Û° میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در آب مصرفی می‌توان Û±Û°Û° هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرد، یک هدف‌گذاری بسیار مهم Ø§Ø³Øª که می‌تواند در توسعه استان و کشور نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

وی درباره توسعه کشت گلخانه‌ای در استان یزد  گفت: علاوه بر آن باید در حوزه اصلاح الگوی کشت توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشیم تا در حوزه مدیریت مصرف اقدامات بهتری صورت گیرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه یک سوم مواد غذایی از مزرعه تا Ø³ÙØ±Ù‡ هدر ‌می رود تصریح کرد: Ø§ÛŒÙ† موضوع در کشورهای مختلف جهان وجود دارد ÙˆÙ„ÛŒ در ایران با فرهنگ غنی و ارزش‌های دینی که در حوزه صرفه‌جویی داریم نباید چنین آمار بالایی داشته باشیم.

Û²Û³ÛµÛ²Û³Û·

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *