مهمترین تخلفات صنفی کدامند؟ – خبرآنلاین

مهمترین تخلفات صنفی کدامند؟ – خبرآنلاین


توزیع و فروش کالا در سطح کشور بر عهده اصناف است که نظارت بر فعالیت اصناف از سوی ارگان‌های مختلف همچون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تعزیرات، بازرسی اتاق اصناف، بهداشت و … انجام می‌شود و همواره تخلفات متفاوتی برای واحدهای صنفی مختلف با توجه به کسب‌وکار آن‌ها به ثبت می‌رسد، اما در ماه‌های اخیر به‌واسطه رشد قیمت محصولات و نوسان قیمت ارز به نظر می‌رسد که حجم تخلفات رشد قابل‌توجهی به خود گرفته باشد.

در میان تخلفات ثبت‌شده حجم قابل‌توجهی از تخلفات مربوط به گران‌فروشی، عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور است که سومین مورد بیشتر به دلیل عدم درخواست مشتری رخ می‌دهد.

تخلفات صنفی

اما بررسی‌ها نشان از آن دارد که اصناف تهران در بهمن‌ماه سال جاری ۲۷ هزار و ۵۴۳ بازرسی داشته‌اند که در این تعداد بازرسی ۵۰۰۱ پرونده تشکیل شده، این در حالی است که در دی‌ماه تعداد بازرسی‌ها ۳۲ هزار و ۶۱۰ مورد با تشکیل پرونده ۵۸۸۶ فقره بوده است، یک حساب ساده نشان از آن دارد که میزان پرونده‌های تشکیل شده در بهمن ۱۸.۱۵ درصد از تعداد کل بازرسی‌ها بوده و این میزان در دی‌ماه ۱۸.۰۴ درصد بوده که این موضوع نشان از رشد تخلف طی یک ماه داشته است.

بنا بر اطلاعات به دست آمده از آمار و اطلاعات اتاق اصناف تهران بیشترین میزان تخلف ثبت‌شده به ترتیب برای عدم درج قیمت و نصب نرخ نامه به میزان ۲۲۶۹ مورد، گران‌فروشی به میزان ۱۵۴۵ مورد و عدم صدور صورتحساب به میزان ۹۰۷ مورد به ثبت رسیده است.

در بازرسی بهمن‌ماه Û´Û± مورد برای کم‌فروشی، Û²Û¹Ûµ مورد برای تقلب، Û³ مورد برای احتکار و Û¶ مورد برای عرضه خارج از شبکه به ثبت رسیده است، همچنین Û±Û°Ûµ مورد برای برگزاری حراج غیرقانونی و Û´Û´Û± مورد برای عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ثبت رسیده که Ø¬Ø²Ùˆ ØªØ®Ù„فات قابل‌توجه به شمار می‌آید.

در بهمن‌ماه سال جاری Û²ÛµÛ·Û¶ شکایت مردمی به ثبت رسیده که از این تعداد Û±Û¸Û¸Ûµ شکایت در بخش کالا و Û¶Û¹Û² شکایت در بخش خدمات به ثبت رسیده که Û³Û° مورد با رضایت شاکی ختم به خیر شده و Û±Û´Û´Û² پرونده واحد صنفی متخلف و در Û±Û±Û°Û´ پرونده ØºÛŒØ±Ù…تخلف Ø¨ÙˆØ¯Ù‡â€ŒØ§Ù†Ø¯.

این در حالی است که در دی‌ماه نیز بیشترین حجم تخلفات همچون بهمن‌ماه است، اما میزان هر کدام از آن‌ها بیشتر از بهمن‌ماه بوده است.

اما در زمینه شکایات مردمی Û²Û¹Û²Û° شکایت به ثبت رسیده که از این تعداد Û±Û·ÛµÛ² پرونده در بخش کالا و Û±Û±Û¶Û¸ پرونده در بخش خدمات به ثبت رسیده است در این زمینه Û³Ûµ پرونده با رضایت شاکی همراه بوده، در Û±Û¶Û·Û¸ پرونده واحد صنفی متخلف و در Û±Û²Û°Û´ ØºÛŒØ±Ù…تخلف Ø´Ù†Ø§Ø®ØªÙ‡â€ŒØ´Ø¯Ù‡ است.

اما در این بازرسی‌ها نامی از ØµÙ†ÙˆÙ Ù…تخلف به میان نیامده و این در حالی است که قیمت گوشت و مرغ در بازار به شدت افزایش‌یافته و برای محصولی همچون مرغ نرخ مصوب Û±Û± هزار و ÛµÛ°Û° تومان در نظر گرفته‌شده اما این محصول در سطح شهر به قیمت کیلویی Û±Ûµ تا Û±Û¶ هزار تومان عرضه می‌شود.

معاون هماهنگی بازرسی و نظارت اتاق اصناف تهران  Ø¯Ø± این باره گفت: در بازرسی‌ها ملاک تعیین قیمت فاکتور خرید و به همراه سود قانونی فروش است و در حال حاضر تنها Û²Û° درصد نیاز بازار از سوی دولت تأمین می‌شود و مابقی از سوی پرورش‌دهندگان و فروشندگان سطح شهر تأمین و توزیع می‌شد.

حسین درودیان ØªØ£Ú©ÛŒØ¯ کرد: قیمت گوشت و مرغ از مبدأ گران است و فروشندگان تنها به عرضه آن می‌پردازند و عملاً وارد گران‌فروشی نشده‌اند و عموماً محصول خریداری‌شده را با قیمت فاکتور خرید به همراه سود قانونی در سطح شهر عرضه می‌کنند.

حال با این تفاسیر همچنان جای سوال است که قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برای مرغ چگونه و بر پایه و اساسی تعیین شده و در این زمینه نیز دادستان تهران قیمت بیش از نرخ مصوب را برای مرغ خلاف قانون دانسته است.

Û²Û²Û³Û²Û²Û´

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *