نمکی: علاج بسیاری از بیماری‌ها با پیوند مغز استخوان و سلول‌های بنیادی

نمکی: علاج بسیاری از بیماری‌ها با پیوند مغز استخوان و سلول‌های بنیادیسعید نمکی، روز یکشنبه در همایش بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی، افزود: ما هنوز واکسن ‌های «روتاویروس» و «پنوموکوک» را به دلیل محدودیت منابع نتوانستیم به شبکه واکسیناسیون اضافه کنیم و تولید آن را در انستیتو پاستور به سختی دنبال می‌ کنیم؛ اما به عنوان یک کشور در حال توسعه که با محدودیت منابع مواجه است، کارهای پرهزینه و گرانقیمت را رها نکرده‌ ایم. بنابراین هم در جنبه‌ های کم هزینه و پرفایده و هم در موارد پرهزینه گام برداشته ‌ایم. ما در این زمینه یکی از نادر کشورهای جهان هستیم.

وی تاکید کرد: پیوند عضو کاری پر هزینه است و همه کشورها به سمت آن حرکت نمی ‌کنند، اما همین حالا در شیراز یکی از مراکز مهم پیوند کبد را در منطقه داریم که بیمارانی از کل جهان و حتی از کشورهای پرهزینه اروپایی نیز به آن مراجعه می ‌کنند، Ú†Ø±Ø§Ú©Ù‡ حداقل هزینه پیوند در ارزان‌ ترین کشورهای دنیا، Û±Û°Û° هزار دلار است، اما این کار در ایران با حداقل هزینه انجام می‌ شود.

وزیر بهداشت افزود: پیوند مغز استخوان و سلول‌ های بنیادی نیز از مواردی است که در کشور وجود دارد و می ‌تواند به عنوان علاج کننده اصلی در بسیاری از بیماری‌ها نقش ایفا کند و ما در وزارت بهداشت علاوه بر تامین هزینه‌ های آن و کمک به بیمه‌ ها در پذیرش هزینه، تلاش می‌ کنیم که بتوانیم این زیرساخت را به عنوان یک حرکت بزرگ علمی در کشور توسعه دهیم.

نمکی با اشاره به اینکه شبکه ملی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی که در کشور راه ‌اندازی شده است، گفت: این بانک فقط در پیوند مغز استخوان به ما کمک نمی ‌کند، بلکه به ما کمک می‌کند تا بسیاری از گره‌های نظام سلامت را بگشاییم. ما امروز نمی‌دانیم که کدام بیماری‌ها در کشور با کدام HLA ارتباط دارند. این بانک در یافتن پاسخ به ما کمک خواهد کرد. ما امروز نمی ‌دانیم کدام HLA به درمان خاص پاسخ می ‌دهد و با کمک این بانک می‌ توانیم این موضوع را دریابیم و متوجه شویم که کدام بیمار به کدام دارو پاسخ می‌ دهد. همچنین این بانک به ما کمک می‌کند که پاسخ دهندگان درست به داروهای گرانقیمت را بشناسیم. بنابراین، امیدواریم بتوانیم در این راستا به یکدیگر کمک کنیم. ما هم در وزارت بهداشت از این حرکت حمایت کرده و آن را دنبال می ‌کنیم.

Û²Û³ÛµÛ²Û³Û²

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *