چگونه واردات کالاهای تجملی در زمان جنگ به صفر رسید؟

چگونه واردات کالاهای تجملی در زمان جنگ به صفر رسید؟


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فرشاد مومنی، استاد دانشگاه و اقتصاددان با اشاره به موضوع تولید در دوران دفاع‌مقدس، اظهار داشت: «در دایره اقتصاد دوران دفاع مقدس باید بسیاری از امور به شهید رجایی نسبت داده شود؛ چرا که شهید رجایی در بسیاری از زمینه‌های اقتصاد دوران دفاع مقدس نقش تأسیسی داشتند. »

وی افزود: «رابطه بین تولید، ‌ تجارت و توسعه را باید از مفاهیم آغاز کنیم. رابطه تجارت و توسعه با سوء برداشت‌ها به پرمناقشه ترین مباحت در تاریخ اندیشه اقتصاد کشور شده است. وقتی صحبت از تولید می‌کنیم منظور تولید توسعه گراست. یعنی تولید که منجر به رفع فقط و کاهش عقب ماندگی می‌شود. »

مومنی با اشاره به تعریف دقیق تجارت گفت: «منظور ما در یک جا تجارتی است که مولود واردات است و در یک جا تجارت مولود تولید ملی و ابزاری برای تقویت تولید ملی است. »

وی تصریح کرد: «شاید بزرگترین افتخاری که در اقتصاد سیاسی ایران در دوران دفاع مقدس رخ داده است این است که جابجایی و دگرگونی بنیادی در این زمینه اتفاق افتاد. »

این اقتصاددان عنوان کرد: «در دوران جنگ تجارت واردات تا حد ممکن کنترل شد و سهم وارداتی که ربطی به تولید نداشت، تقریبا به صفر رسید. این کار به حدی با عظمت و بزرگ بود که حتی منتقدان دولت هم از آن به عنوان شاهکاری بی‌بدیل در تاریخ اقتصادی معاصر ما نام می‌برند؛ چراکه واردات کالاهای تجملی و مصرفی تقریبا به صفر رسیده بود. »

مومنی متذکر شد: «این در حالی است که در سال‌های ۶۹ تا ۷۲ اندازه واردات کالاهای لوکس و تجملی ۵۳ برابر شد. این واردات محصول آزادسازی اقتصادی بود که در اصل در اختیار آزادسازی واردات قرار گرفت و از منظر اقتصاد سیاسی می‌توان گفت تا امروز واردات کالاهای لوکس و تجملی مشمول هیچ محدودیتی حتی تحریم نشده است و تحریم کنندگان خود اعتراف می‌کنند که ما عمدا واردات کالاهای تجملی را تسهیل کردیم که ضربات مهلکی به تولید کشور وارد کنند. »

مشروح سخنان فرشاد مؤمنی در خصوص اقتصاد دوران جنگ را می توانید در این گزارش بخوانید.

Û²Û²Û³Û²Û²Ûµ

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *