همتی درباره قیمت دلار در سال جاری چه گفت؟

همتی درباره قیمت دلار در سال جاری چه گفت؟


 Ø¨Ù‡ گزارش خبرآنلاین، همتی، رییس کل بانک مرکزی امروز در گفتگویی نوروزی درباره وضعیت پیش روی بازار ارز، آنچه در سال گذشته در حوزه پولی و مالی رخ داد و برنامه های پیش رو سخن گفت. همتی هر چند توضیحی درباره قیمت واقعی ارز نداد اما تاکید کرد که قیمتها به زودی کاهش خواهد یافت. به هم ریختگی ثبات ارزی ، سال گذشته وضعیت اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داد و همین امر سبب شد بازارهای موازی ارز با رشد شدید قیمت روبرو شوند. 

 Ù‡Ù…تی که در ماه‌های گذشته با دریافت اختیارات ویژه،عملیات کنترل بازار ارز را کلید زد، پیش تر نیز وعده کاهش نرخ ارز در بازار را داده است. 

همتی که امروز سرزده نسبت به بازدید از صرافی ها منتخب عرضه کننده ارز اقدام کرد ، با مردم نیز به گفتگو پرداخت. در فیلم های منتشر شده از بازدید سرزده رییس کل بانک مرکزی از صرافی های مجاز مشخص است Ù…همترین دغدغه خریداران ارز و حاضران در صرافی‌ها، اطلاع از قیمت واقعی ارز است و مهمترین خواسته آنها نیز ثبات قیمت بود.

 Ù‡Ù…تی در این گفتگوهای پراکنده از مردم خواست به دلالان اعتماد نکنند و تاکید کرد افزایش نرخ دلار حرف دلالان است.

 ÙˆÛŒ حتی وقتی با گفته‌های فردی روبرو شد که ادعا می‌کرد از زمان ورود همتی به صرافی‌ها قیمت‌ها صد تومانی بالاتر رفته است، گفت: اقدامات لازم انجام شده است و قیمت ارز رو به کاهش خواهد رفت.

مهمترین گفته‌های همتی که میانه سال جاری، از پس تلاطم ارزی اقتصاد ایران، سکان بانک مرکزی را در اختیار گرفت، در گفتگوی نوروزی‌اش در پی می آید:

 •  Ø§Ú¯Ø± مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند، نرخ‌ها به سرعت کاهش می‌یابد.
 •  Ø¯ÙˆÙ„ت می‌گوید خرید و فروش ارز توسط مردم انجام نشود و سرمایه‌ها در تولید هزینه شود، چراکه اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند، به سرعت نرخ‌ها کاهش می‌یابد و بعد از ثبات ارزی می‌توان به سمت ثبات تورم حرکت کرد.
 •  Ø±ÙˆØ²ÛŒ که معرفی شدم ارز Û±Û± هزار و Û·Û°Û° تومان بود و بعد ارز به حدود Û²Û° هزار تومان نیز رسید، ولی بعد از آن با تمهیدات و مصوباتی که داشتیم به سرعت مهار افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد و کنترل صورت گرفت و می‌توان گفت ثبات نسبی اقتصادی در سال گذشته بزرگ‌ترین اتفاق بود.
 • مدیران زیادی در بانک‌ها و صداوسیما تربیت کرده‌ام، اگر همین امروز هم کسی بخواهد مسئولیت بانک مرکزی را از من بگیرد مشکلی نیست، چراکه اگر بخواهم دوباره انتخاب کنم، صداوسیما را انتخاب می‌کنم.
 • در طول چند دهه به دلیل استفاده‌های نادرست از سیستم بانکی برای تأمین طرح‌های ناکارآمد یا وام دادن به کسانی که صلاحیت نداشتند یا استفاده از مدیران کم‌صلاحیت مشکلاتی ایجاد شد، ولی باید بدانیم که سیستم بانکی Û¹Û° درصد تأمین مالی کشور را بر عهده دارد و امروز طرح‌هایی مانند برق، نیروگاه و … با تأمین مالی بانک‌ها شکل می‌گیرد؛ هرچند نواقصی هم وجود دارد.
 • خیلی از کسانی که وام سنگین گرفتند برمی‌گردانند ولی برخی هم حقه‌باز هستند و نحوه وام گرفتن آن‌ها مشخص نیست و البته این مسائل در بانک‌هایی شکل گرفته که صاحب مشخصی نداشتند که امیدواریم در سال جاری بتوانیم برای وصول این مطالبات به صورت جدی وارد عمل شویم.
 • جمع کردن مؤسسات غیر مجاز برای بانک مرکزی Û²Ûµ هزار میلیارد تومان آب خورد

همتی

 • من Û±Û° روز سفیر ایران در چین شدم ولی هر جایی که حس شود برای مردم کاری می‌توان انجام داد وارد می‌شوم.
 • دولت از افزایش قیمت ارز سود نمی برد و من در مجلس ثابت کردم که سودی وجود ندارد، با این حال امروز هم بتوانم نرخ ارز را کاهش دهم خدا را شکر می‌کنم، چراکه قیمت فعلی ارز، واقعی نیست ولی فشار روانی وجود دارد.
 • بخشی از ذخایر ارزی کشور در بانک‌های خارجی است و برای واردات استفاده می‌شود و باید در داخل و خارج اسکناس ارز داشته باشیم که دولت در این زمینه برنامه‌ریزی انجام می‌دهد.
 • ما بهتر از این می‌توانستیم کار کنیم و صادقانه می‌گویم اکنون شرایط در کنترل است و امیدوارم با اقدامات و سیاست‌های دولت و کمک سایر قوا بتوانیم در سال Û±Û³Û¹Û¸ شرایط بهتری برای زندگی مردم فراهم کنیم.
 • فرزندان ما در مسئولیت ها محدودیت بیشتری دارند و من مجبورم برخی تلفن ها را پاسخ ندهم ولی بچه های من تاکنون بانک مرکزی نیامدند.
 • می‌دانم رفاه مردم آسیب دیده و امیدوارم در کوتاه مدت بتوان شرایط را اصلاح کرد.

Û²Û²Û³Û²Û²Û³

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *