یافته های تازه در کاوش در «شهرسوخته» تمدن کهن سیستان

یافته های تازه در کاوش در «شهرسوخته» تمدن کهن سیستان Ø³ÛŒØ¯ منصور سید سجادی اظهار داشت: هفدهمین فصل از کاوش های سالانه شهر سوخته سیستان پس از حدود یک ماه به پایان رسید. 

سرپرست تیم حفاری شهرسوخته سیستان افزود: با توجه به زمان کم، عملیات حفاری محدود بود و با کاوش های محدود در منطقه و محله های مسکونی شرقی شهر یک سلسله مدارک و اسناد از فازهای قدیمی تر شهرسوخته پیدا شد. 

وی گفت: آنچه تاکنون کشف شده بیشتر مربوط به Û´ هزار و Û¸Û°Û° تا Û´ هزار و Û²Û°Û° سال قبل بوده اما در این فاز از حفاری آثاری کشف شد که متعلق به Û²Û°Û° سال قبل تر از این سال ها هستند. 

سید سجادی ادامه داد: در این سری از کاوش های سالانه، Û²Û¶ تدفین کشف شده که بیشتر در لایه های شنی و نمکی و قبرها و اسکلت های از بین رفته یافت شده و امکان مطالعه در آنجا وجود نداشت. 

سرپرست تیم حفاری شهرسوخته سیستان یادآور شد: اشیاء یافت شده شامل شکل‌های مختلف ظروف سفالی، یک قطعه مشعل مرمری، مهرها و اشیاء کوچک فلزی است.  

وی گفت: قسمت مهم کار مطالعات مواد گیاه باستان شناسی و مطالعات انسان شناسی است و اهمیت این مطالعات به دلیل میان رشته ای بودن آن است که در مورد مباحثی از قبیل مطالعات انسان شناسی جسمانی، گیاه شناسی، مطالعات مربوط به سنگ لاجورد شهرسوخته و غیره انجام می شود. 

سیدسجادی بیان کرد: گروه باستان شناسی شهرسوخته تا زمان برگزاری هفته میراث فرهنگی، یک جلد کتاب دو زبانه در مورد مطالعات میان رشته ای باستان شناسی که طی سال ۹۶ انجام شده است، را منتشر خواهد کرد.

وی تصریح کرد: بانک بزرگ اطلاعاتی شهرسوخته نیز طراحی شده که نتایج کاوش ها و مطالعات در آن درج شده است.

41231

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *