یک اتاق بازرگانی کارامد، می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشوررا حل کند

یک اتاق بازرگانی کارامد، می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشوررا حل کند


اتاق بازرگانی یک نهاد خصوصی، سازمان مردم نهاد و یا یک بخش مشاوره ای دولتی است؟

اتاق بازرگانی در کشورهای مختلف یک نهاد غیر دولتیست . با این حال متاسفانه اتاق بازرگانی در ایران  Ù…ثل بعضی سازمان های مردم  نهاد در کشور، مقداری رنگ دولتی گرفته است. ترکیب نمایندگان اتاق تهران  40 نفر از بخش خصوصی و 20 نفراز بخش دولتی است. از نظر تامین بودجه نیز الزام قانونی داریم دارندگان کارت بازرگانی سالانه 4 در هزار درامد مشمول مالیات را به اتاق بازرگانی پرداخت کند مواردی از این قبیل  شائبه دولتی بودن را بذهن متبادر می کند و اتاق را از کارایی مطلوب دور می کند.

نقش اتاق چیست به عبارت ساده تر لزوم وجود اتاق بازرگانی را چه میدانید؟

اتاق بازرگانی باید نماینده  بخش خصوصی  اقتصاد کشورباشد و به طور قانونی، تخصصی و روزآمد به قوای مقننه، مجریه و قضائیه در زمینه امور اقتصادی  Ù…شاوره دهد. در حال حاضر اتاق ایران با این وضعیت فاصله زیادی دارد اما مشارکت فعال همه فعالان بخش خصوصی در انتخابات اتاق میتواند به انتخاب نمایندگان کارامد تر کمک بسزایی کند و راه را برای کارکرد بهتر اتاق هموار نماید.

اتاق حسب قانون توسعه مستمر کسب و کار (مصوبه سال 90) ، اختیارات بسیاری دارد، آیا اعضای اتاق، در سالهای گذشته از  همه این اختیارات قانونی استفاده کرده اند؟

طبق گزارشی مجلس شورای اسلامی در فروردین 97 تنها  17 درصد از مصوبات کاملا انجام شده که اغلب مفاد شکلی و ظاهری هستند.  Ø·Ø¨Ù‚ قانون بهبود ، مصوبات شورای گفتگو باید ظرف 30  روز در دستور کار هیات دولت قرار گیرد و یا این شورا میتواند نسبت به پیشنهاد ÙˆØ¶Ø¹ قانون و یا حذف قوانین نامناسب برای کسب کاراقدام نماید اما این موارد که مهمترین بندهای  Ø§ÛŒÙ† قانونند اجرا نشده و معطل مانده اند. ساختاراجرایی انقدر  Ù¾ÛŒÚ†ÛŒØ¯Ù‡ و بزرگ شده است که قوانین خوب نیز به نتیجه منجر نشده است. البته، Ù…سئولیت بخشی از این مشکل با اعضای  ÙØ¹Ù„ÛŒ اتاق بوده است که تلاش لازم را نکرده اند و از سوی دیگر ساختار دستگاه اجرایی کشور نیز مانع قابل توجهیست.

با توجه به حوزه فعالیت شما که غذا و داروست، نقش اتاق بازرگانی را در بهبود معیشت مردم چطور ارزیابی میکنید؟

شرایط اقتصاد به گونه ایست که رهبر انقلاب طی یک دستور ویژه به رئیس مجلس دستور دادند ساختار اقتصاد تغییرات کلی پیدا کند که از این وضعیت نا به سامان خارج شویم. این یک فرصت بسیار مناسب برای اتاق بازرگانی است که نقش خود را در طراحی اقتصاد مطلوب ایفا کند. اقتصادی که ناکارامدیش برای همه محسوس است. تصمیمات بزرگ به راحتی و یک شبه  Ú¯Ø±ÙØªÙ‡ میشود  Ø§Ù…ا تصمیمات روزمره و کوچک مثل اخذ یک مجوز ساده  Ø¨Ø§ سختی و با صرف زمان و انرژی زیاد.  Ø§ØªØ§Ù‚ بازرگانی باید در طراحی ساختار اقتصاد تاثیرگذار باشد نه صرفا اصلاح برخی قانون های مزاحم.  ØªØºÛŒÛŒØ± ساختار تخصیص و قیمت گذاری ارز یک هدف مهم و امر ضروریست. اختصاص ارز ترجیحی کمکی به اقشار فرودست نکرده و  کالاها ی وارده شده با ارز   4200 تومانی با قیمت ارز آزاد Ø¨Ù‡ دست مصرف کننده میرسند. سود این جریان به جیب دلالان و افرادی میرود که هیچ شناسنامه اقتصادی ندارند و قطعا وجهه اقتصاد Ùˆ بازیگران اصلی و قانونی اقتصاد و تجارت کشور را خدشه دار میکند. با شفاف کردن اقتصاد و صرفه جویی درهزینه های کلانی که بی اثرند میتوان بودجه لازم برای عمران و ابادانی کشور را فراهم و بستر یک اقتصاد پویا را فراهم ساخت.

2121

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *