گمانه‌زنی‌ها درباره بسته شدن اپلیکیشن‌های ایرانی روی اپ‌استور

گمانه‌زنی‌ها درباره بسته شدن اپلیکیشن‌های ایرانی روی اپ‌استوربه گزارش خبرآنلاین، حتی رسانه‌های خارجی نیز تاکنون خبری دراین‌باره منتشر نکرده و به همین دلیل موج گمانه‌زنی در شبکه‌های اجتماعی اوج گرفته است.

از دسترس خارج شدن اپلیکیشن‌هایی که دست به نقل‌وانتقال مالی می‌زنند، بحث اصلی است و بعد از اپلیکیشن «آپ»، و مسدود شدن نقل‌وانتقال مالی در اسنپ(و برخی سرورهای دورزننده اپ استور مانند سیب‌چه و …)، موضوع در میان کاربران ایرانی تبدیل به موضوعی جنجال‌برانگیز علیه اپل و تصمیم‌های سیاسی‌اش شده است.

شهریور 1396 اپل بر اساس دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا اپلیکیشن‌های ایرانی را بست.{لینک}

این اپلیکیشن‌ها شامل Delion/  DigiKala/  AloPeyk/  Takhfifan/  Alibaba/  Tap30/  Snapp/  Hamloo/  Reyhoon بود.

بعداً در اسفند 1396 نیز مجدداً اپلیکیشن‌های ایرانی مسدود شده و بعداً باز شدند.{لینک}

این باز و بسته شدن‌ها باعث شده تا هر وقت اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور مسدود شوند، خیلی سریع انگشت اتهام به‌سوی تحریم و … نشانه رود.

با توجه به اینکه اپل واکنشی نشان نداده و رسانه‌های معتبر خارجی نیز چیزی ننوشته‌اند، ممکن است موضوع این بار سیاسی نباشد و صرفاً مسئله‌ای فنی در میان باشد.

ماه گذشته، 12 بهمن 1397 بود که اپل اپلیکیشن‌های داخلی گوگل روی اپ استور را مسدود کرد.{لینک} توسعه‌دهندگان گوگل قادر بودند تا به‌صورت Local اپلیکیشن‌های نسخه بتای خود را به اشتراک گذاشته و تست کنند.

اپل همین بلا را بر سر فیس‌بوک نیز آورد چراکه فیس‌بوک از برنامه توسعه‌دهندگان اپل برای توزیع تجاری استفاده کرده و به کاربران 13 تا 35 سال ماهانه 25 دلار بابت استفاده از اپلیکیشن و تحلیل دیتا می‌داد.

چند روز پیش اپل راهنمای استفاده از اپ استور را آپدیت کرد و اعلام کرد اپلیکیشن‌های تکراری و چند نسخه‌ای را می‌بندد. روی سخن اپل با نرم‌افزارهای مکالمه VoIP بود اما گفته می‌شود اپلیکیشن‌های زیادی بسته‌شده‌اند.{لینک}

اصلاً ممکن است دلیل بسته شدن اپلیکیشن‌های ایرانی همین باشد.

نکته مهم عدم شفافیت سازی از سوی مالکان نرم‌افزاری در قسمت ایرانی قضیه باشد. مثلاً اپلیکیشن‌های ایرانی مسدود شده، اظهارنظر فنی نکرده و ترجیح داده‌اند تا در این زمینه سکوت کنند.

دلیل سکوت آن‌ها معلوم نیست، اما همین سکوت آن‌ها باعث شده تا موضوع تحریم ایران و … دوباره در میان کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شود، امری که دامن زدن به آن ممکن است تبعات سوئی هم داشته باشد.

به‌هرحال اپل کار مسدودسازی را بر اساس پالیسی‌های خود انجام داده و باید منتظر بود و دید چه واکنشی در قبال اپ‌های ایرانی انجام می‌دهد تا بتوان به تحلیلی شفاف در این زمینه دست‌یافت.

5656

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *