پاسخ به حواشی بزرگترین نمایش میدانی کشور/ اسماعیلی: اگر دستمزدها نجومی بود، ابایی از اعلامش نداشتم

پاسخ به حواشی بزرگترین نمایش میدانی کشور/ اسماعیلی: اگر دستمزدها نجومی بود، ابایی از اعلامش نداشتمسعید اسماعیلی کارگردان تئاتر «رسول» درباره اهمیت نمایش های میدانی گفت: چندین سال است که درگیر اجرای نمایش بزرگ «فصل شیدایی» در تهران و سایر استان های کشور هستیم. در ١٢ استان این نمایش روی صحنه رفته است. تجربه تئاتر میدانی «فصل شیدایی» برای ما بسیار لذت بخش و جذاب بود. چرا که وقتی مردم تالار نمایشی را انتخاب نمی کنند و در فضای آزاد تماشاگر تئاتر می شوند، احساس خیلی خوبی به گروه ما دست می داد. حضور و استقبال چند هزار تماشاگر برای دیدن یک اثر، اتفاق منحصر به فرد و ویژه ای است.

کارگردان «فصل شیدایی» در پاسخ به این پرسش که چرا کارگردانان به اجرای نمایش هایی با مضامین دینی و عاشورایی بسیار اندک و محدود رجوع می کنند،عنوان کرد: اگر هنرمندان محترم ما دغدغه این فضا را داشته باشند به سمت تولید اثر می روند. توجه کنید که در طول سال چه تعداد تئاتر روی صحنه می رود، مگر کسی سفارش این نمایش ها را می دهد؟ نمی دانم چرا در ارتباط با تئاتر دینی یا تئاتر عاشورایی همه منتظر یک جریان سفارشی هستند. اگر تئاتر امروز به این نتیجه رسیده است که باید با هنرپیشه های معروف و سرشناس فعالیت خود را ادامه بدهد تا گیشه موفقی داشته باشد، چه کسی گفته است این هنرمندان سرشناس نمی توانند در تئاتر آیینی حضور پیدا کنند؟ مسولان خیلی در این ماجرا دخیل نیستند. وقتی هنرمندان دغدغه این آثار را ندارند در این حوزه ها فعالیت نمی کنند. مگر کارهای دیگر سرمایه را از کجا تامین می کنند؟ همه یا از گیشه سرمایه خود را جمع می کنند و یا از سرمایه شخصی استفاده می کنند. این مسائل را خیلی پیچیده نمی بینم. ٤٠ سال از انقلاب گذشته است، ولی هنرمندی با اهداف فکری جریان انقلاب شکل نگرفته است. این مسئله را باید بپذیریم و نقطه تلخ این داستان همین است و نه مسئله دیگری.

صحت و سقم دستمزدهای نجومی بازیگران «رسول»

این کارگردان درباره شایعه دستمزدهای نجومی بازیگران و عوامل تئاتر «رسول»، اظهار کرد: هر انسانی بنا بر قد و قواره خود می تواند یک رقمی را نجومی عنوان کند. اگر دستمزد گروه «رسول» نجومی بود حتما عنوان می کردم. ابایی از گفتن این مسئله ندارم. هزینه نمایش «رسول» با هزینه نمایش در تالار وحدت برابری می کند نه بیشتر از آن. اگر کسی صحبتی می کند، بهتر است این صحبت با منطق، سند و شفافیت بیشتری مطرح شود. شایعه سازی فقط تنگ نظری است و نکته دیگری ندارد. متاسفانه دوستان هم صنف ما تنگ نظر هستند. این شایعات هم مبنی بر آن است. ای کاش نجومی خرج شده بود و این حرف ها را به راحتی عنوان می کردند، اما این اتفاقات در نمایش «رسول» رخ نداده است.

Û²Û´Û±Û²Û´Û±

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *