کاخ کریستال، سازه‌ای شیشه‌ای و خیره‌کننده در مادرید

کاخ کریستال، سازه‌ای شیشه‌ای و خیره‌کننده در مادرید


این ساختمان در اصل برای نمایش گیاهان گرمسیری فلیپین ساخته شد (در آن زمان فلیپین جزو مستعمرات اسپانیا بود). در ماه می 1936 این ساختمان محل رای پارلمانی برای ریاست جمهوری اسپانیا بود.  Manuel Azaña در این کاخ انتخاب شد (البته او تنها کاندید ریاست جمهوری بود و هیچ رقیب دیگری نداشت). درسال 1975 ساختمان کاخ بازسازی شد و در حال حاضر بخشی از موزه ملی رینا سوفیا (Centro de Arte Reina Sofía) و مرکز نمایشگاه‌های موقت هنری است.

کاخ کریستال حس و حال شاهانه دارد که به لطف شکل گنبدی که دارد آن را شبیه به کلیساهای جامع با معماری گوتیک کرده است. معمار بنا در بازسازی کلیساهایی مانند کلیسای معروف لئون (Leon)، کاخ الحمرا و حتی مسجد کوردوبا (Mezquita de Cordoba) نقش داشته است. شاید بتوانید تاثیر کلیساهای قدرتمند را در طراحی کاخ احساس کنید.

قدم زدن در کاخ کریستال می تواند یک فعالیت جذاب در یک بعدازظهر آفتابی باشد. در یک روز آفتابی پرتوهای گرم خورشید از گنبد شیشه ای ۲۲ متری به داخل ساختمان می‌تابد و زیبایی بنا را دو چندان می‌کند. کاخ در مقابل آبگیر کوچکی قرار دارد که فواره‌ای در میان آن قرار دارد و حسی آرامبخش به بازدیدکننده القا می‌کند.

از آوریل تا سپتامبر ساعت کاری کاخ از 10 صبح تا 10 شب خواهد بود. در ماه اکتبر ساعات کاری از 10 صبح تا 7 عصر است و از نوامبر تا مارس هم از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر خواهد بود. کاخ کریستال در روزهای 25 دسامبر، اول و ششم ژانویه و اول می تعطیل است. اما این نکته را در نظر بگیرید که در صورت بد بودن شرایط جوی نیز کاخ تعطیل می‌شود بنابراین در روزهایی که آب و هوا مناسب نیست از باز بودن کاخ مطمئن شوید.

منبع : لست سکند

2121

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *