کلانتری: اقدامی مقابل کانون‌های خارجی گرد و غبار نمی‌توانیم انجام دهیم

کلانتری: اقدامی مقابل کانون‌های خارجی گرد و غبار نمی‌توانیم انجام دهیمعیسی کلانتری امروز پنجشنبه در حاشیه افتتاح چند طرح زیست‌محیطی در مشهد با بیان اینکه در پیگیری‌های انجام شده، کشورهای همسایه که دارای کانون‌های گرد و غبار Ø¨ÙˆØ¯Ù‡ و Ú©Ø´ÙˆØ± ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند تقاضای کمک مالی دارند، اظهارکرد: با توجه به اینکه ما به اندازه کافی درگیر گرد و غبار با منشا داخلی هستیم در حال حاضر از نظر منابع اعتباری نمی‌توانیم Ø¨Ù‡ کشورهای همسایه کمک کنیم. امکان کمک به این کشورها Ø§Ø² نظر فنی را داریم اما این امر برای آنان کافی نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هم اکنون کمک‌هایی به کشور عراق در زمینه مدیریت کانون‌های گرد و غبار برای جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن کشور خود Ø¯Ø§Ø±ÛŒÙ…ØŒ گفت: هنوز در کشورهایی مانند Ø³ÙˆØ±ÛŒÙ‡ØŒ سودان، عربستان و ترکمنستان که تحت تاثیر فعالیت کانون‌های گرد و غبارشان هستیم کار جدی انجام نشده است.

وی درباره میزان Ø®Ø³Ø§Ø±Øª محیط زیستی ناشی از ØªÙˆØ³Ø¹Ù‡ صنایع در کشور نیز افزود: تاکنون محاسبه‌ای در این زمینه انجام نشده و بنا داریم با عقد قرارداد Ø¨Ø§ یکی از دانشگاه‌های کشور در این زمینه تحقیق جامع و کاملی انجام شود.

کلانتری در زمینه تعطیلی مدارس بر اثر آلودگی هوا در استان اظهار داشت: Ø§Ø®ØªÛŒØ§Ø± تصمیم گیری در این زمینه به Ø§Ø³ØªØ§Ù† و کمیته مربوطه واگذار شده است. 

وی با اشاره به Ø§ÙØ²Ø§ÛŒØ´ آتش‌سوزی در عرصه‌های محیط زیست نیز Ú¯ÙØª: تجهیزات مورد نیاز در این زمینه را در حدی که بتوان اقدام موثر در مقابله با آتش‌سوزی‌های بزرگ و گسترده انجام داد در اختیار نداریم ضمن اینکه هیج جای دنیا همه آتش‌سوزی‌ها قابل کنترل نیست و سالانه چندین هزار هکتار از جنگل‌ها و مناطق تحت حفاظت در آتش می‌سوزد. فرهنگ‌سازی و ترویج آموزش‌های زیست‌محیطی در این زمینه باید بیش از گذشته جدی گرفته شود.

Û²Û³Û²Û³Û±

منبع: خبر آنلاین گروه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *